sobota, 10 lutego 2018

Rosół z pierożkami wonton z farszem z wątróbki


To tradycyjna narodowa polska zupa kojarzona głównie z niedzielnym rodzinnym obiadem w naszych domach. W mojej wersji podana z pierożkami wonton z farszem z wątróbek i fileta z kurczaka smakuje wyśmienicie, a także doskonale rozgrzewa w zimne dni.

Składniki:

Rosół:
2 ćwiartki z kurczaka
1 skrzydło z indyka
300g szponder (żeberko wołowe)
3 marchewki
2 pietruszki
1 mały seler
12 cm pora
1 cebula
pół pęczka natki z pietruszki
lubczyk
4 liście laurowe
5 ziarenek ziela angielskiego
kilka ziarenek pieprzu ziarnistego
vegeta
sół
pieprz

Ciasto na pierożki wonton:
3 jajka
1/3 szklanki letniej wody
3 szklanki mąki pszennej
1 mała płaska łyżeczka soli

Farsz:
1 cebula
2 ząbki czosnku
200g wątroby drobiowej
200g fileta z kurczaka
1 jajko
3 łyżki masła
6 łyżek natki z pietruszki
mieszanka przypraw chilli
sól
pieprz

Wykonanie:

1. Rosół
Do dużego garnka włożyć wołowinę i drób, zalać około 3 litrami zimnej wody, lekko osolić. Gotować na małym ogniu, systematycznie usuwać zbierającą się szumowinę. Warzywa obrać i umyć a cebulę obrać i opalić  na ogniu nad palnikiem.  Kiedy wywar mięsny stanie się klarowny, dodać warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz w ziarnach, warzywa oraz cebulę. Przykryć pokrywką i gotować na małym ogniu około 1,5-2 godziny. Po tym czasie spróbować i doprawić do smaku lubczykiem, vegetą, solą, pieprzem oraz dodać drobno posiekaną natkę z pietruszki. Przykryć pokrywką i gotować jeszcze kilka minut do momentu miękkości mięsa.

2. Farsz
Wątróbkę drobiową i fileta z kurczaka zmielić maszynką do mielenia. Na rozgrzanym maśle zeszklić drobno posiekaną cebulę i czosnek. Następnie dodać zmieloną wątróbkę i fileta, doprawić solą, pieprzem i mieszanką przypraw chilli, smażyć na wolnym ogniu około 15 minut. Po tym czasie wystudzić, dodać jajko, dokładnie wymieszać, doprawić do smaku solą i pieprzem.

3. Ciasto na pierożki wonton
Jajka roztrzepać z wodą i solą, dodać do mąki przesianej na stolnicę. Masę zagnieść na jednolite ciasto, wyrabiać tak długo aż stanie się elastyczne. W przypadku jeżeli ciasto będzie za suche dodać więcej wody, jeżeli z kolei wyjdzie za rzadkie dosypać odrobinę mąki. Ciasto podzielić na dwie części, uformować z nich kulę i odstawić na około 20 minut. Po tym czasie każdą z kul podzielić na pół, rozwałkować i pociąć na kwadraty. Na każdym kwadracie układać po łyżce farszu i zlepić w pierożki. Gotowe sakiewki wrzucić na gotującą, osoloną wodę, gotować kilka minut na wolnym ogniu aż do wypłynięcia. Po wypłynięciu gotować jeszcze kilka minut.

4. Rosół podawać w towarzystwie pierożków wonton.



1 komentarz:

  1. Małgorzata Nodzak11 lutego 2018 16:48

    Ale pychota :-) :-). Jeszcze w takiej pięknej zastawie.....

    OdpowiedzUsuń